1398/11/14 در ساعت 16:36:02

مقایسه کابل‌های STP و UTP

مقایسه کابل‌های STP و UTP

مقایسه کابل‌های STP و UTP

 

STP و UTP ویژگی‌های مشترک چندگانه‌ای دارند، اما از برجسته‌ترین  شباهت‌ها و تفاوت‌های این دو کابل به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 

توان عملیاتی- STP و UTP هر دو می‌توانند داده ها را با سرعت 10 مگابیت در ثانیه، 100 مگابیت در ثانیه، 1 گیگابایت در ثانیه و 10 گیگابایت در ثانیه، بسته به نوع سیم‌کشی و روش انتقال ارسال کنند.

 

در حوزه هزینه :

 

 STP و UTP تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند، بسته به درجه مس استفاده شده، کلاسی که کابل‌ها در آن قرار دارند و پیشرفت‌های انجام شده هزینه‌ها متفاوت می‌شود. به‌طورمعمول، STP گران‌تر از است زیرا دارای مواد بیشتری است و تقاضای کمتری برای آن وجود دارد. هزینه نصب آن نیز گران‌تر از UTP است. با این حال، کابل‌های UTP  با درجه بالای کیفی نیز می‌توانند گران باشند.

 

کانکتور : STP و UTP از کانکتورهای ماژولار RJ-45 و جک‌های داده‌ای  که شبیه جک‌ها و کانکتور تلفن‌های آنالوگ هستند استفاده می‌کنند. البته تلفن‌ها از جک RJ-11 استفاده  می‌کنند. شکل زیر کانکتور RJ-45 و RG-11 را همراه با کابل‌هایی  که شامل چهار جفت سیم به تنیده شده هستند را نشان می‌دهد . اکثر شبکه‌های اترنتی مبتنی بر زوج کابل‌های به هم تنیده شده از کانکتور RJ-45 استفاده می‌کنند.

 

 

مقاومت در برابر نویز : به دلیل وجود لایه محافظتی، STP مقاوم‌تر از UTP است. از سوی دیگر، نویز در کابل UTP می‌تواند با تکنیک‌های فیلتر کردن و متعادل‌سازی کاهش یابد.

 

 

اندازه و گسترش‌پذیری : در شبکه‌های اترنت که نرخ داده‌ها را از 1مگابیت در ثانیه تا 10 گیگابایت در ثانیه را پشتیبانی می‌کنند، حداکثر طول سگمنت برای هر دو مدل STP و UTP برابر با 100 متر یا 328 فوت است

 

 

0%