1398/06/25 در ساعت 15:26:40

تست فلوک چیست ؟

آشنایی با تست فلوک و روشهای انجام آن

تست فلوک چیست ؟

تست فلوک چیست ؟

برای نصب و راه اندازی سیستم های شبکه ، دوربین های تحت شبکه از بستری با استفاده از کابل های شبکه استفاده می کنند . نصب صحیح این کابل و اتصالات آنها بسیار اهمیت دارد .

وقتی که یک سیم کشی های شبکه انجام شده چه برای یک سیستم شبکه و چه برای نصب و راه اندازی دوربین های تحت شبکه ، از کجا باید بدونیم که این سیم کشی و اتصالات درست انجام شده اند و سیم ها قعطی ندارند و کانکتورها بدرستی متصل شده اند ؟

برای اینکار تست فلوک را انجام می دهیم .

تست فلوک به طور کلی سرعت و کیفیت جابجایی اطلاعات بر روی بستر شبکه را میتوان اندازه گیری نمود ، تستر کابل شبکه )تست فلوک( یکی از ابزارهای اندازه گیری و تست ارتباطات کابلی بر روی شبکه های کامپیوتری است.

جان فلوک دوست صمیمی دیوید پاکار که موسس شرکت هلوت پاکارت Hewlett-Packard هست ، بود که در سال 1948 شرکت فلوک را تاسیس کرد . شرکت فلوک که یک شرکت معتبر جهانی محسوب می شود در زمینه ساخت ، فروش و طراحی تجهیزات تست و اندازه گیری می باشد .

پس یکی از بهترین ابزارهای اندازه گیری کیفیت و عیب یابی پسیو شبکه را میتوان دستگاه فلوک نامید . که پس از انجام مراحل تست اطلاعات کاملی از کیفیت کابل کشی ، سرعت شبکه ، متراي کابل ، محل دقیق قطعی کابل و ... را در اختیار مسئولان پروژه قرار می دهد .

روشهای تست فلوک :

تست فلوک به دو صورت کلی انجام می گیرد :

  1. تست فلوک چنل Channel :

  2. تست فلوک پرمنت Permanent :

 

در تست اول یعنی تست چنل تست های ساده تری انجام می شود . برای انجام این تست دو سر کابل شبکه را کیستون زده و با استفاده از پچ کورد کابل ها را به دستگاه متصل می کنیم و پس از آن تست فلوک آن را میگیریم

در تست فلوک پریمنت نمونه کاملی از تست انجام می شود که برای انجام این تست کابل را کیستون زده و به وسیله ماژول های پرمننت که متعلق به خود تستر فلوک است کابل را به دستگاه متصل می کنیم و شروع به تست می کنیم .

بستری که تست پرمننت را پاس کند تست چنل را هم پاس خواهد کرد .

برخی از پارامترهای تست فلوک :

Wiremap: با استفاده از این پارامتر می توان اشکالات فیزیکی تجهیزات کابل شبکه و کانکتور را مشخص کرد .

نصب صحیح سوکت شبکه دو طرف کابل

اتصال کوتاه بین دو یا چند رشته سیم در کابل شبکه

قطع شدن یا کشیده شدن یک یا چند رشته سیم

چیدمان مناسب و درست رشته سیم ها در کابل شبکه

 

  • Wiremap

این قابلیت مدت زمانی که طول می کشد تا سیگنال از یک طرف به طرف دیگر کابل شبکه ارسال شود را نشان می دهد. این مقدار با واحد های مختلفی از ثانیه مانند Pico Seconds ، Nano Seconds و Milli Seconds نمایش داده می شود.

  • Delay Skew

این ویژگی تفاوت بین سریع ترین و کند ترین زوج سیم موجود در یک کابل شبکه که در قابلیت Propagation Delay محاسبه شده را در ۱۰۰ متر کابل نشان می دهد. مقدار نرمال Delay Skew معمولا بین ۲۵ تا ۳۰ نانو ثانیه می باشد .

  • Cable Length

اندازه طول کابل شبکه را نشان می دهد و کاربر می تواند با این ویژگی ، ویژگی حداگثر طول ۱۰۰ متری را تحت نظر داشته باشد.

  • Return Loss

مقدار سیگنال برگشتی به فرستنده است. این سیگنال بخاطر اختلاف امپدانس یا مقاومت ناشی از کابل یا کانکتور شبکه می باشد و مقدار آن می تواند نشان دهنده کشیدگی کابل یا معیوب بودن کانکتور شبکه باشد.

 

0%